Klientka była typową warszawską lalą. Przecenioną. Brunetką. Z kontem na Instagramie. I tysiącami followersów, którzy marząc o jej c…czaszce walili sobie konia pod prysznicem. Włosy mniej więcej do tyłka. Czapka bejsbolówka. Brwi trochę za bardzo zaznaczone. Usta z kwasem. Co najmniej 1 ml kwasu hialuronowego. Długie paznokcie opiłowane w migdały.

Jedziemy niżej?

Brzuch płaski, lekko umięśniony ale nie za bardzo. Widać, że laska woli się pocić w łóżku niż na siłowni. Za to nieziemski tyłek. Ogólnie przypomina dużą, małą dziewczynkę. Jest słodka. Brakuje jej tylko lizaka w ustach.

Warszawska lala podeszła do sprzedawczyni pewnym krokiem i bez ‘dzień dobry’, ani ‘pocałuj mnie w dupę’, zaczęła jej opowiadać o tym, że ma rzęsy zniszczone przedłużaniem metodą 1:1.

Co to jest przedłużanie metodą 1:1? Nie mam pojęcia, ponoć kobiety wiedzą, o co chodzi. Mężczyźni nakładają sobie metalowe śruby na fiuta celem wydłużenia, kobiety mogą przedłużać rzęsy. 

Lala rzęsy miała faktycznie zniszczone. Szuka tuszu wydłużającego to, co zostało i podkręcającego to, co zostało. Ekspedientka jest ładna, ale nie jest efektowna. Ekspedientka pracuje w znanej sieci perfumerii weekendowo-dorywczo, bo zwyczajnie potrzebuje kasy na studia. Co studiuje? To nieistotne, ale wystarczy, że powiem, że ten kierunek jest wymagający i nie jest to prawo. Ekspedientka, jak każda baba, lubi kosmetyki, a pracując tutaj poznała je jeszcze lepiej. Proponuje, więc, Lali swoją ulubioną maskarę, która robi to, co Lala chciała, czyli wydłuża i podkręca, a na dodatek ma jeszcze odżywkę, aby wzmocnić te resztki, które zostały.

Działam totalnie zgodnie ze swoim sumieniem. Polecam, nie produkt tej marki, na którą mamy akurat „focus”. Nie polecam również marki, dzięki której wygramy konkurs i dostaniemy nagrody. Nie. Polecam coś, co – według mnie – będzie najlepsze dla tej klientki, bo taka już po prostu jestem.

Lala testuje maskarę i jest zachwycona. Maskara nie jest droga. Jest kurewsko droga! Przynajmniej dla większości ludzi. Dla mnie też, ale ja byłem kiedyś zdziwiony, że dobry puder kosztuje 200 zł. Żaden kosmetyk dla faceta nie kosztuje 200 zł. Przynajmniej żaden, za który warto tyle zapłacić.

Lala bierze dwa opakowania. Ekspedientka uśmiecha się zadowolona, czuje satysfakcję, że  w swojej pracy zrobiła coś fajnego, co innej kobiecie poprawi samopoczucie. Lala dostaje stos próbek i wychodzi uśmiechnięta, życząc ekspedientce miłego wieczoru. 

Cud, miód i orzeszki. Ale tylko przez 20 minut, bo 20 minut później Lala wraca rozhisteryzowana, krzycząc z daleka, że ekspedientka jest oszustką, naciągaczką i kłamcą.

– Oszukałaś mnie – syczy. – Na tym opakowaniu nie pisze, że ta maskara wydłuża i podkręca! I jeszcze grubym drukiem na przodzie opakowania jest napisane: thickening and fortifying mascara!! Nie chciałam przecież pogrubiającej! – Jesteś nieudolna – mówi. – Niekompetentna. I chcesz tylko naciągnąć klienta.

Ekspedientka odwraca opakowanie na drugą stronę, gdzie wołami jest napisane, że maskara pogrubia, wzmacnia i wydłuża rzęsy. Nie ma to znaczenia. Ekspedientka ma łzy w oczach, ale przeprasza za swój „ewidentny błąd”. Odchodzi od Lali, żeby się nie poryczeć publicznie i prosi koleżankę, aby ta przyjęła zwrot. Koleżanka próbuje przekonać klientkę, że przecież testowała, że jej się podobał efekt i sama się zdecydowała na zakup.

– Owszem, podobał mi się  – głośno przyznaje Lala. – Ale nie będę przecież kupowała rzeczy, na której nie jest napisane to, o co prosiłam!

Lala wkurwiona, jakby jej ktoś futro oblał różową farbą, wychodzi ze sklepu. Co za tępa, głupia sucz – myśli o ekspedientce. Ekspedientka, zaś, myśli: co jest nie tak z ludźmi w naszych czasach? Dlaczego ludziom się wydaje, że kiedy trzymają w ręku portfel mają prawo obrażać ludzi i traktować ich jak gorszy sort społeczeństwa, tylko dlatego, że ci właśnie są w pracy? Przecież ja – myśli ekspedientka – wychodząc na zmianę i zakładając „mundurek” nie podpisuje automatycznie zrzeczenia się praw człowieka.

Ależ oczywiście, że tak jest.

W bardzo dobrym filmie, który widziałem niedawno, pada zdanie: „Prawda jest jak poezja. A mało kto lubi poezję”. To jak, chcecie posłuchać trochę prawdy?

unnamed

Rysunek: Aleksandra Wysocka

Klepnij ją

W Polsce panuje mentalność folwarczna, która ciągle jest w nas. Na folwarku był pan i byli chłopi. Pan trzaskał chłopów po ryju, oni brali po ryju i traktowali to jak coś absolutnie naturalnego. Pan dymał chłopkę, było to czymś naturalnym. Panów nie ma. Chłopów coraz mniej. Ale dalej nasze stosunki społeczne są tak skonstruowane.

W pracy w naszym kraju nie ma równych sobie stron umowy, które wymieniają pracę za pieniądze. Mamy zarządzających folwarkiem i roboli, którym – właściwie nie wiadomo dlaczego – trzeba płacić.

Ufo (znany tym, którzy czytali moje książki) wszedł do firmy prywatnej handlującej alkoholem, gdzie powitał go właściciel, człowiek lat około 50. Rozmawiali o tym, o czym rozmawiać musieli. Szli korytarzem, prowadząc ową niespieszną konwersację o pieniądzach małych i dużych, a przy jednym z biurek była ładna kobieta, w wieku lat mniej więcej 30.

Ta kobieta schylała się po jakieś dokumenty, miała na sobie białą koszulę i kieckę kończącą się przed kolanem. Właściciel, tonem pełnym szacunku (gdyż uznał Ufo za równego sobie, bo on też miał dobry samochód, a stała za nim potęga dużej korporacji), zwrócił się do niego: Pan poczeka moment.

Podszedł do tej 30-latki, zamachnął się dłonią i ostrym klapsem strzelił ją w tyłek, krzycząc zadowolony: Kto wypina, tego wina! Zrealizował  swoje podstawowe prawo: właściciela. Poganiacza.

Bardziej, jednak, zaskakujące było to, co zrobiła kobieta w takiej sytuacji.  Nie wykurwiła mu w pysk. Nie posiniała z wściekłości. Zapłoniła się na twarzy, zachichotała i powiedziała: Och panie prezesie!! Z pana prezesa to taki figlarz! Potraktowała to jako fragment jej rzeczywistości społecznej. Jest pan na folwarku. Pan na folwarku ma swoje prawa. Chce klepać swoją własność, to klepie. Chce przejechać się na swojej kobyle, to  ją wyciąga ze stajni i jedzie, a później zadowolony i zmęczony odstawia ją z powrotem.

Traktujemy ludzi z góry

Wiecie, co mnie wkurwia w moim kraju? Protekcjonalność. To jebane traktowanie ludzi z góry. Jakby czyjkolwiek sukces, mierzony zazwyczaj w PLN, dawał komukolwiek prawo do traktowania innych jak szmaty.

To jest wszędzie.  W korporacji, w sklepie, urzędzie i knajpie. Umówiłem się z dwoma kumplami na steka w Lemingradzie, bo tak radośnie nazywa się w Warszawie dzielnicę Wilanów.  Siedzimy. Zamówiliśmy wino, a później te steki. Dobra zamówiliśmy dwie butelki na dobry początek, bo wieczór był piękny, a my młodzi.

Kelner, jakiś przestraszony, pyta jak wysmażone te steki chcemy. Koledzy tłumaczą, że średnio, ja że krwistego. Coś tam żartujemy, kumpel, który pracuje w sprzedaży, rzuca jakieś żarty, żeby zbudować relację, kelner w końcu się otwiera i mówi, że chujowy dzień miał.

To znaczy, on powiedział, że zły, ale po jego minie od razu widać było, że chujowy.

Żyje się prosto. “Jak coś mnie wkurwia to mówię, że mnie wkurwia, a nie, że złowrogo szumią wierzby czy duch mój na rozżarzone węgle gołą dupą usiadł.”  

To kelner podaje nam przykład tej chujowości. Że przed chwilą była kobieta. Młoda i nawet ten teges. Trochę spięta, ale zamówiła steka za 110 zł. Dobrze wysmażonego. Zamówić w knajpie ze stekami dobrze wysmażonego steka, to jak będąc hetero przyjść do gejowskiej sauny. Każdy ma, jednak, prawo do złego gustu. Kobieta dostała swojego steka, spojrzała na niego kosym okiem po czym stwierdziła:

– ALE ON JEST KRWISTY.

– Gdzie jest krwisty? – zaniepokoił się kelner.

– Tu – wskazała imponującym szponem na czerwoną plamkę wielkości mniej więcej trzech milimetrów.

Przyszedł kucharz.

– Ale on jest bardzo dobrze wysmażony  – zaprotestował. – Pani patrzy. Rozkroił steka, w środku faktycznie zelówka jak się patrzy.

– Ale ja za to nie zapłacę! – oburzyła się kobieta i wyszła.

Zapłacili kelnerzy.

Trzeba się było uczyć

Stosunki zarządców do chłopów charakteryzuje pogarda. To spojrzenie: jestem panem i płacę. Dla wielu ludzi, którzy stoją po drugiej stronie lady, sprzedawca/kelner/stażysta/pracownik jest podczłowiekiem. Tępym robolem, który spierdolił swoje życie i teraz musi robić to, co robi.

Trzeba było się uczyć.

Trzeba było się bardziej starać

To byś nie skończyła w takim miejscu, tępa dzido.

Co nie zmienia faktu, że ta sama osoba jest dymana przez innych, którzy są wyżej. Jak nas szef źle nie traktuje to znaczy, że się do tego nie nadaje, prawda?

Gdyby ktoś podszedł do Lali  i powiedział jej: „pani zachowanie jest  przejawem mentalności folwarcznej”, za chuja by nie zrozumiała. Gdyby jednak ktoś do niej podszedł i powiedział: „jesteś tępą pizdą, całkowicie pozbawioną empatii”, istnieje szansa, że zrozumiałaby. Choć nie miałaby pojęcia, skąd się wzięło jej zachowanie.

Wzięło się oczywiście z takich nudnych rzeczy jak II wojna światowa. Przed wojną klasa średnia była niewielka i w sporej części byli to Żydzi. Żydów wymordowali Niemcy. Oprócz Żydów mieliśmy też ziemiaństwo, czyli klasę wyższą. Ale ziemiaństwo nam wymordowali Niemcy i Rosjanie. Został tylko folwark. Wszyscy, ja jebię jesteśmy potomkami folwarku. Fakt, że Lala jest wredną pizdą z powodu Adolfa Hitlera, raczej, kurwa, nie przychodzi jej do głowy. Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, jest wredną pizdą, bo lubi. 

Niektórzy ludzie są tacy ubodzy. Jedyne co mają to tylko pieniądze.  

Bardzo lubimy kierować się pozorami

Znam jedną studentkę medycyny, która aby dorobić trochę floty stawała za barem, celowo zakładała czerwoną bluzkę i w maksymalnie dozwolony sposób pokazywała cycki.  Mocno to podbijało wysokość napiwków.

Dziś jest panią doktor. Ile osób myślało, obserwując ją za barem, że przejebała swoje życie? Ile, że jest łatwą dupą na raz?

Wiecie, czego nam brakuje w naszym kraju? Szacunku jednej osoby do drugiej. Nie każdy dostaje skrzydła. Nie każdy potrafi latać.  Nie każdy będzie w stanie to robić. Podział na panów i chamów przetrwał w naszym odczuwaniu świata. Jedni są biedni, nie mają szans, a inni je mają. Nie ma równości. Jeden jest bardziej inteligentny, aktywny, przystojny, piękna, ma większe cycki, jest bardziej otwarty, albo ma bardziej giętkie kolana.  

Różnimy się.  

Ale nie bądźmy przy tym chujami. Nawet jeśli odniosło się duży sukces. Łatwiej się wtedy patrzy w lustro. 

Traktuj ludzi z szacunkiem. Mogą cię zaskoczyć.

2290624789_e1755d1dd7_b

Photo by Natia Koiava/CC Flickr.com

Wpływy: „Prześniona rewolucja” prof. Andrzej Leder

290 uwag do wpisu “Dlaczego ludzie w Polsce są dla siebie takimi chujami

 1. Nieżyjący już mój wuj mawiał: „Da się wypędzić chłopa ze wsi, ale wsi z chłopa nie”. Przykre jest to, że mimo upływu czasu to powiedzonko nadal często pasuje do naszej rzeczywistości.

  Lubię

  1. Ja już to dawno mówiłem dzisiaj w końcu ktoś to potwierdza.Tylko ja zawsze powtarzam bycie dobrym człowiekiem nie wymaga wykształcenia.Kiedys też miałem takie zdarzenie w hipermarkecie do którego poszedłem pierwszy raz ale nie dlatego że to tak dawno tylko nie robiłem tego z przekonania ale to inny temat.I stoję przy kasie ,kasjerowi wysypał na taśmę ktoś cukier a on zaczyna szybko i nerwowo sprzatac ,ja widząc całą sytuację mówię mu ,spokojnie sprzataj ja poczekam ,on podniósł głowę patrzy że zdziwieniem i mówi Pan chyba nie robi zakupów często w hipermarketach hahahh ja potwierdzilem a on że Panie tutaj gdyby ktoś inny stał to juz dostałbym o……że za wolno sprzàtam ,a ja że trzeba szanować się nawzajem,nagle z tyłu jakąś laleczka ,ej kochasie nie cukrujcie sobie tak hahhah jak na randkę to po pracy I właśnie tak jest oczywiście odpowiedziałem laleczce ale to już inny temat hahahahh.

   Lubię

 2. Tekst bardzo dobrze napisany, ale… Zastanawia mnie tylko: po co?

  Jeśli myślisz, że po przeczytaniu (o ile w ogóle do tego dojdzie) – jakiś chuj przestanie być chujem, to… się grubo mylisz. Pomijając nawet to, czy chuj zrozumie, że to o nim.

  Jak sam napisałeś – cham ze wsi wyjdzie, ale wieś z chama nigdy. A, że dodatkowo wymardowano nam całą jentelygencję i została chołota to nie ma nawet żadnych wzorców do naśladowania….

  Lubię

  1. Gazeta wyborcza z góry narzuca teze którą artykuł musi spełnić aby spodobać się naczelnemu, oczywiście dzieci z religijnych rodzin wcale nie są lepsze poza dziećmi z rodzin wyznania Mojżeszowego to wtedy sam cymes!

   Lubię

 3. A czemu piszesz o lali, że woli się pocić w łóżku niż na siłowni i jakie ma znaczenie ilość kwasu w jej ustach. Czy nie jesteś tą samą osobą, która z góry oceniała Twoją znajomą stojącą za barem w bluzce z dużym dekoltem?

  Lubię

  1. czytaj ze zrozumieniem, lala pokazała na co ją stać jak wróciła i zrobiła awanturę odnośnie kosmetyków które zakupiła. Ta za barem nie „błysnęła” chamstwem jak lala…

   Lubię

  2. Autor nie ocenia dziewczynę z dekoltem jedynie pokazuje jak oceniają ludzi po wyglądzie a jesli chodzi o lalę, weszła wiejąca tandetą , bez powitania z dumnie podniesioną głową przekonana o swojej „boskosci” i pokazała z jakich nizin ta „boskosc” sie wywodzi. To nie jest ocena lecz jedynie pokazanie wzorcow zachowań jakie panuja w naszym społeczenstwie.

   Lubię

 4. Ten artykuł nic nie wnosi – ot, kilka stwierdzeń „oczywistych oczywistości”.

  Dodałbym tylko jeszcze, że podobnie jest na całym świecie, gdzie jest dość duże rozwarstwienie społeczne. Więc nie generalizowałbym problemu tylko do naszych rodaków…

  Lubię

 5. Wszystko byloby sie zgadzalo, nawet chamska wyzszosc wobec lali od tuszu.. Czy tak samo jak ilosc botoksu w ustach oceniamy ilosc zrolowanych skarpet w gaciach? Ale do rzeczy: wredna pizda nie byla wredna z kaprysu, ona dzieki tej akcji zgarnela stos probek za friko – sie umie, sie ma 😀 probki jak wiadomo sa lepszej jakosci no i sa za friko, a ciezka zaoszczedzona kasiora pojdzie na kwas.. Hialuronowy. Bo on sie wchlania menda jedna 😀 pzdr.

  Lubię

   1. Próbki otrzymala jako gratis DO zakupu, bez kupienia by ich nie bylo, po zakupie towar zwrocila jako zbedny. Ot i cala cwaniackosc mechanizmu.
    W kwestii chamstwa – tak, gros ludzi uwaza ze „z ryjem” zalatwia wiecej.. I czesto niestety maja racje :/

    Lubię

 6. Tekst jest tendencyjny, a Autor to po prostu maruda. Opisane przez niego przypadki są niereprezentatywne.
  W większości firm (także na prowincji) klepnięcie sekretarki w tyłek w obecności NOWEGO pracownika to rzecz nie do pomyślenia, która się kończy pozwem o molestowanie i duużym odszkodowaniem. To że jedna lub więcej osoba coś takiego widziała to nie znaczy że to się zdarza; większość osób tego nie widziała. Molestowania się zdarzają, ale nie w takiej formie jak to opisał Autor.
  Z resztą rzeczy jest podobnie. Zjawisko hiperbolizacji w podręcznikowej formie wręcz.

  Lubię

 7. Od siebie opiszę coś podobnego… Pierwszą pracę zacząłem jak miałem 19 lat (zaraz po liceum), to była praca w sklepie (sieć). Już wtedy widziałem, jak część ludzi potrafi się wywyższać i bardzo chętnie by powiedzieli takiemu kasjerowi – ale Ty jesteś nieudacznikiem patrz na mnie ja to jestem gość bo jestem kolorowy i w ogóle fafarafa. Po roku poszedłem na studia (cyt. wymagające i nie jest to prawo) w trakcie zacząłem pracować w zawodzie aż po dzisiejszy dzień. Zarówno jakość życia jak i zarobek się zmieniły, doszła też rodzina. Po 10 latach od rozpoczęcia pracy spotykałem się z takimi sytuacjami jak te w sklepie nie raz ale już patrząc z boku. Czemu piszę o tych zarobkach studiach itp. bo zachowanie tych ludzi, było dla mnie motorem i celem żeby być lepszym od nich. Dzisiaj dla mnie jest więcej warty człowiek co ma 0 zł w portfelu, jest bezdomny, brudny i smutny, nie ma szkoły ale nie narzeka. Zrozumiałem że Ci ludzie po prostu muszą się na kimś wyżyć bo w pracy jest j*** i gó*** ma do powiedzenia. Ale jak wyjdzie z tej pracy to leci się „powyżywać”. Nie umie powiedzieć w pracy, że szef nie może się nad nim znęcać, nie zna swojego zakresu obowiązków i łyka wszystko co mu każą zrobić. Czasem zazdroszczę Żydom, że w stosunku do siebie są tacy pomocni. Wierzę, że prawdziwi Polacy też tak mają bo takich spotkałem nie raz i zawsze w stosunku do siebie byliśmy sobie życzliwi i pomocni i nikt nie patrzył jak wygląda i ile ma w portfelu. Może to właśnie kwestia że Polskę przesiali z jednej strony naziści później komuniści i z pomieszania krwi wyszły takie chamy i prostaki 🙂

  Lubię

 8. Myślę że tekst daje do myślenia, że czasami warto stanąć w kogoś obronie gdy ten nie czuje się na siłach lub nie ma takich możliwości. Mylicie się Ci co piszecie w komentarzach że teks nic nie wnosi. Ile razy widzimy takie sytuacje na co dzień ? Byłem kiedyś świadkiem w sklepie zabawkowym jak pewna para z synem chcieli zakupić rower który był wystawowy. Bardzo gorąca rozmowa rozwinęła się pod kasą z tego co zdążyłem usłyszeć chodziło o to że kłócili się o cenę tego rowerka że powinna być niższa na co kasjerka tłumaczyła ze spokojem że nie ma do tego zezwolenia żeby obniżyć cenę za ten rower. Ostatnimi słowami które usłyszałem od matki która ciągnęła swojego syna za rękę ze sklepu było „Adaś zostaw ten rowerek przy kasie niech ta pani go sobie sama odniesie po to tu jest”. Jeśli od małego uczymy takich zachowań to czego możemy się w przyszłości spodziewać. Zirytowało mnie to bardzo ale nie zareagowałem. Teraz czytając ten tekst jest gotów na taką lub podobną sytuację żeby komuś powiedzieć „Jesteś przejawem mentalności folwarcznej” lub „Jesteś tak ubogi że jedyne co masz to pieniądze”.

  Bądźmy lepsi, pomagajmy sobie a w przyszłości na pewno będziecie widzieć tego efekty.

  Lubię

 9. Autor jak sam słusznie zauważył jest takim samym chujem jak wszyscy i założę się, że zachowa się podobnie w niejednej sytuacji. Ocena „lali” to potwierdza – czysty stereotyp, że jak wygląda tak i tak to jest taka i taka. Zero sprawdzonych faktów – wiedza „z góry” 😉
  Problem nie leży w inteligencji – cham może być przeinteligentny, a prosty człowiek nie być chamem. Wielu wykształconych jest megachamami, znam takich na pęczki. Uważają, że stanowisko i wiedza wpompowana do głowy pozwala im uważać się za lepszych.
  Problem też nie leży na wsi. To kolejny kretyński stereotyp czworakowego chamstwa, które zasiliło miasta po II WŚ i teraz uważa się za lepsze bo „miejskie”. Dlatego im ta wieś właśnie tak przeszkadza – bo wciąż chcą się od niej odciąć uważając ją za swego rodzaju obciążenie. W UK mieszkaniec wsi ma większe poważanie niż proletariusz z miasta. Bo jest Panem, często wysoko urodzonym, do tego ma majątek od pokoleń i odpowiednią kindersztubę, przenoszoną też z pokolenia na pokolenie.

  Z jednym się zgodzę z wpływem historii, II WŚ itd. Ale chodzi właśnie o tych lepiej urodzonych – arystokrację. Oni nieśli pewien poziom zachowania. Byli czymś jak benchmark. Nowobogacki cham czyli burżuj zawsze przy nich czuł respekt. Tego jednego nie był w stanie kupić – arystokratycznego pochodzenia. Dlatego uczył się od nich pilnie, naśladował, chciał za wszelką cenę się upodobnić. Niestety już ich prawie nie ma, dlatego wzorem rosyjskim ton nadaje nowobogackie chamstwo.

  Lubię

 10. Owszem..zgadzam się po całości ale bym też „podniosła” drugą stronę medalu. Porażająca jest ilość peerelowskich ekspedientek obsługujących klientów w Polsce z iście możnowładczą swadą i arogancją. Zblazowane młódki z pogardą taksujące wzrokiem ewentualnych nabywców dóbr konsumpcyjnych…którzy nie wyglądają na zamożnych. Młodzieńcy w sieciówkach telefonii komórkowej gadający sobie na czatach podczas obsługiwania klientów. Starsze pokolenie „sklepowych”, które nauczone , że pani z mięsnego to jest królowa rynku i może wszystko…przegania złachaną starowinkę bo ta jej babrze w towarze… To niestety ciągle jeszcze standardy w naszym pokaleczonym kraju… Nieuprzejmy urzędnik, kontroler z góry zakładający , że jesteś złodziej , oszust i kłamca, niegrzeczny taksówkarz opryskliwie komentujący twoja gotowość zapłacenia rachunku kartą płatniczą… Wszędzie buractwo aż kipi z narodu….Jakby zwykły uśmiech, uprzejmość, pokazanie, że się posiada kindersztubę, było wstydem…

  Lubię

 11. Autor , torchę sam wpada w pułapkę stereotypów pisząc: „a co jak ta barmanka studiuje medycynę i będzie lekarzem..” a co jak nie będzie? i nic nie studiuje, po prostu jest barmanką? 😉 Szacunek należy sie zawsze i każdemu, który ten szacunek również okazuje 🙂

  Lubię

 12. Piotr C. wydaje sie uczciwym człowiekiem bez doświadczenia i wiedzy o rozwoju kultury, a przez to jest niezwykle zdziwiony i zaskoczony tym, co widzi, Natomiast chamstwo nowobogackich jest zjawiskiem starym jak świat. Pochopne wydaje mi sie diagnozowanie o folwarczności kultury i poorównania nowobogackiej cizi do dziedzica czyli jasnie pana. Najczęściej dziedzic traktował chłopów jako źródło własnych pieniędzy, jako narzędzia, a narzędzia sie nie tłucze bo gorzej pracuje. Poza tym pańszczyzna została zniesiona w poł. XIX w. i walenie w pysk chłopa np. w okresie międzywojennym kosztowało walącego 50 zł w trybie błyskawicznym i sąd nie miał watpliwości, kto zawinił. Po prostu, do opisu nawet literackiego scen rodzajowych, tak jak do ich malowania na płótnie potrzebny jest warsztat i wiedza. Tymczasem Piotr C. co najwyżej sie oburza i unosi i słusznie, ale akurat mnie nie jest potrzeb

  Lubię

 13. Tak jest tylko w Polsce. Mieszkam 4 lata za granicą i nigdzie nie spotkałem się z takim chamstwem i naburmuszeniem jak w PL. Smutne i żałosne.

  Za każdym razem zaczynając urlop/pobyt w Polsce, tęsknię do polskiego języka, kultury, klimatu i wszystkiego co tu jest… tak mi się wydaje, bo po kilku dniach wstyd mi za ludzi tutaj, za ich szarość i wieczne narzekanie, jęczenie o byle co i tą bezczelność! Odechciewa mi się powrotu na stałe. Mimo że nienawidzę zagranicy, wole mieszkać tam. Smutne i żałosne.

  Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s