Wolność kojarzy mi się z morzem. Mam taki test, któremu się jeszcze od czasu do czasu poddaję.

Ten test nazywa się: czy jestem jeszcze młody? Czy jestem jeszcze szalony? Czy potrafię być dzieckiem? Czy potrafię być spontaniczny?

A może już do reszty zdechłem w korporacyjnym kieracie, który daje nam pieniądze za coś czego kupić nie można: nasz czas, naszą pasję i nasze życie?

Wygląda to tak, siedząc w samochodzie o dowolnej porze dnia, tygodnia, roku zawracam samochód i jadę nad morze. Nie przejmując się jakie spotkanie będzie za chwilę, co muszę zrobić rano.

Jesteśmy tutaj na chwilę. Jakoś jestem przekonany, że za 20 lat nie będziemy pamiętać jak fantastycznie wypełnialiśmy tabelki, odpowiadaliśmy na pocztę firmową i z jaką gracją nalewaliśmy sobie kawy w salach konferencyjnych.

Będziemy za to pamiętać te chwilę gdy byliśmy jeszcze spontaniczni.

Kiedyś już zadałem to pytanie: co byś zrobiła/ zrobił gdybyś wiedział, że jutro umrzesz? A gdybyś wiedziała, że umrzesz za tydzień? A za miesiąc? A za dwa lata?

Zmieniłabyś wszystko prawda?

Tak jak zmieniają się ludzie kiedy dowiadują się, że są chorzy. Tracą swoją nieśmiertelność.

Zaczynają rozumieć,  że  przecież umieramy cały czas.

Nie znamy tylko momentu kiedy to nastąpi. Ale ich śmierć jest nagle policzalna.

Dzisiaj mogłem zginąć kilka razy. Mogłem potknąć się pod prysznicem, uderzyć głową o kamienną posadzkę, krew spływała by szeroką strugą do odpływu.

Mogłem wjechać w betonową ścianę jadąc czarną Hondą Trasą Łazienkowską z prędkością 90 km na godzinę bo pękłaby mi opona.

Mogłem umrzeć w windzie, która spadłaby nagle kilkadziesiąt pięter w dół.

Mogłem zakrztusić się śmiertelnie szaszłykiem z kurczaka (swoją drogą nie smakował mi, był za suchy, szaszłyka z kurczaka trzeba zabezpieczyć czymś tłustym i wilgotnym kiedy kładzie się go do ognia a wcześniej namoczyć).

Mogłem odejść. Ale jestem. Czy jeszcze żyję?

Morze to mój test.

Zapytacie dlaczego morze? Kiedy byłem jeszcze małym ślicznym chłopcem pojechałem z przyjaciółmi nad morze. Była to nasza pierwsza dorosła wyprawa. Mieszkaliśmy na plaży. Nocowaliśmy na niej. Patrzyliśmy w gwiazdy. Opalaliśmy się na golca I tak samo kąpaliśmy w morzu. Piliśmy dużo taniego piwa. I dużo taniej wódki. Słuchaliśmy dobrej I złej muzyki. Śpiewaliśmy – zazwyczaj fałszywie.

Podrywaliśmy ładne i brzydkie dziewczęta.   Podróżowaliśmy z plecakami nad polskim Bałtykiem na piechotę od wioski do wioski. Przeszliśmy wtedy jakieś 200 km.

W drodze powrotnej pociągiem pomyślałem: a może by tak pojechać do Krakowa? Oni nie chcieli. To było dla nich za dużo. To było zbyt spontaniczne. Ja po prostu pojechałem.

Kiedy z okna hotelu na plaży patrzę na wodę popijając whisky na którą wówczas nie było mnie stać myślę, że jeszcze jestem młody.

Jeszcze potrafię zerwać ze stereotypem, konwenansem i schematem. A Ty? Jak jest Twoja wymówka?

12388597315_4456d6e779_b

Photo by Tom Bricker a Creative Commons license

 

42 uwagi do wpisu “Mój test wolności

 1. Morze to dobry wyznacznik. Jeszcze nie tak dawno po prostu wsiadłam w nocny pociąg do Gdyni, rano do PKS i znalazłam się w kwietniu (bardzo zimnym, ale na szczęście słonecznym) na plaży ze swojego dzieciństwa. 15 km plażą. Wróciłam kolejnym nocnym pociągiem do domu. Katharsis.
  Góry to też dobry sposób, ale w góry jedzie się, by zapomnieć. Morze…jest inne.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ja tak poza konkursem:
  -Dobry, jest może ‚pokolenie ikea’? W internecie sprawdzałem, że nie ma, ale skoro już jestem…
  -aaa jest, ale na zapleczu. Miałam odesłać, nie sprzedają się.

  Polubienie

  1. Ta Pani to kompletna idiotka.
   Po 1:
   – Zupełnie nie zna sie na technikach sprzedaży.
   Po 2:
   – Pamietam jak kupowałam swój pierwszy egzemplarz PI a potem czekałam jak dziecko na Św. Mikołaja na następną dostawe by kupić dla znajomych pod choinke, a w sklepie zabrakło.
   Po 3:
   – Jak wyjdzie 3 to znowu będzie musiała się zaopatrzec w 1 część, bo Ci co uslysza o 3 beda chcieli czytac też poprzednie części. A Pani nie mając jej na stanie spowoduje, że Klient pojdzie do innej ksiegarni. I tak się właśnie traci Klienta.

   Polubienie

 3. A ja tam wolę góry i one dają mi siłę. Tylko tu nie chodzi ani o morze,ani o góry,ani nawet o to czy jest Pan młody Panie Ikea. Właściwie chodzi JEDYNIE o to,by na proste pytanie – „Czy jestem nadal sobą?” odpowiedzieć – „TAK.”

  Polubione przez 1 osoba

 4. To dziwne, chyba nie spodziewałam się że masz na siebie test, obojętnie czego on nie dotyczy – , zastanawiałam się nad swoim i niestety nie byłam oryginalna – mój młodości dotyczył też, był jednak na tyle przewrotny, że pytałam się siebie kiedy Ty dziewcze w końcu dorośniesz … najbardziej spontaniczna rzecz, kiedy na trzy godziny przed odlotem zdecydowałam sie na współuczestnictwo w wieczorze panieńskim w Barcelonie, w godzinę załatwiłam bilet, urlop, backupa i płyn do soczewek kontaktowych – resztę kupiłam na miejscu.Własciwie to nie było tak dawno, więc może krzywa moich spontanicznych wyczynów rośnie wprost proporcjonalnie do liczby przeżytych lat , a odwrotnie proporcjonalni co do tego czego oczekuję się od kobiety w moim wieku (jejku, zabrzmiało to jakbym miał 50 lat 😀 )
  Dzisiaj już nie robię testów, robię w końcu to na co mam ochotę, i jeśli jest to właśnie urlop w Budapeszcie z rodzicami i z bratem, tak jak 20 lat temu to znaczy tylko tyle, że taka jestem i cieszę się, że zostane soba jak najdłużej. 🙂

  Polubienie

 5. W ostatnią sobotę, po 22 wsiadłem w samochód i pojechałem na północ. Dojechałem na miejsce po 2. Wschód słońca, kawa na stacji i powrót. Całą niedzielę odsypiałem, ale było warto. Żyjemy dla tych krótkich chwil…

  Polubienie

 6. Z morzem mam podobnie. W swoim życiu miałam taki moment, że za wszelką cenę chciałam nad nim zamieszkać. Teraz, kiedy jestem już dużą dziewczynką, cieszę się, że mieszkam 450 km dalej. Mam dokąd uciec.

  Co do szaszłyku z kurczaka – polecam owijać aromatycznym bekonem 😉

  Polubienie

 7. Masz gorzej, bo masz to już za sobą, Panie Ikea. Ja jestem młoda więc MOGĘ WSZYSTKO. Czekam tylko aż wywalą mnie ze studiów i rzucę się z mostu, to dopiero będzie fun.
  Póki co ja MOGĘ WSZYSTKO, mogę się urwać na dzień, tydzień lub ile zechcę gdziekolwiek, czekać na konsekwencje i mieć wszystko w dupie. To jest młodość i dlatego zachęcam, żeby inni w pełnej świadomości przeżyli swoją nieświadomość, bo jak mówią dzieciaki w gimnazjum: YOLO!

  Polubienie

 8. Morze.. tak, ale najpierw zawsze jeżdżę na woodstock. Dla mnie to jest wolność, zdjąć garsonkę, spać pod namiotem, pić ciepło piwo z przygodnymi ludźmi.. a potem relaksować się na plaży i ładować baterie na powrót to rzeczywistości.

  Polubienie

 9. A jak ktoś mieszka nad morzem?;)
  Morze, góry, las, big city lights, nieważne. To tylko wyjazd, raptem kilka godzin. Jakby się zachorowało, albo dostało sraczki.
  Można brojlerem być a pozostawać wolnym, można pomalowanym ogórkiem z deską na dachu szlajać się po plażach i być niewolnikiem stereotypów. Wg mnie to zbyt łatwy i prosty test.
  Może właśnie dlatego, że mieszkam nad morzem…

  Polubione przez 1 osoba

 10. Ja swój test wczoraj zdałem. Szybki urlop na żądanie (tego nie przeskoczę) i koncert Aerosmith. I tak przynajmniej raz w roku. To niewiele ale to taka moja wersja wyjazdu nad morze.
  P.S.
  Dwadzieścia lat temu nie pojechałem na ten koncert. Wczoraj sobie odbiłem. Plus cycki Dody na telebimie

  Polubienie

 11. KIEDY KOLEJNA CZĘŚĆ PI ?? przypomniałam sobie, że byl taki przewodnik życiowy, która jako jedna z niewielu rzeczy potrafił mnie przywrócić do człowieczeństwa… czekam z niecierpliwością na PI 3 🙂

  Polubienie

  1. muszę na początek siąść do pisania;) a żeby pisać muszę wpierw zarobić na życie 😉 toteż konczę pewien projekt w pracy, a jak go skonczę siądę nad kolejną ksiązką już dla przyjemności

   Polubienie

 12. Spontanicznie, wg mni, byłoby gdybyś usiadł nad tym morzem i po prostu pobył. Hotel,szklanka whisky i morze,nad które pedziles czarną hondą by popatrzeć na nie przez okno,to już wyraz tetryczenia. No wybacz.

  Polubienie

 13. Morze, spontan, szczęście – pod warunkiem, że patrzy się na nie z perspektywy brzegu. Wszystko pięknie romantyczne, dopóki się na oceanie nie spędzi pół roku w ośmio-metrowej mydelniczce. Potem morze = ucieczka. Skuteczna ucieczka. Plus trochę strachu, trochę zachwytu i odzwyczajenie się od ludzi. Ci, którzy wrócą mówią tak cicho, że nikt ich nie słyszy. Spotnan kończy się wraz z ładną pogodą i równym wiatrem. I jak to było w jakimś innym wpisie – za to też się płaci.

  Polubienie

 14. Nie mógłbyś umrzeć w windzie – spadające spotkasz tylko w filmach akcji.

  Nie musisz dziękować, teraz możesz pieprzyć moje równolatki nie martwiąc się perspektywą nieoczekiwanej i nagłej śmierci.

  A propos wpisu, miło zobaczyć Twoją drugą stronę – drugą-którąś-z-kolei. 😉

  Polubienie

 15. You can also learn a great deal by going with senior sales staff and observing their tactics.
  Between each dial, the representative just stays on the line and there is no need for him to hang up after every
  call. Well, this process requires the timeshare developer to
  have done something wrong when selling the timeshare to the consumer.

  Polubienie

 16. Unforeseen bugs could arise on account of these alterations, and vendors like Oracle Corporation refuse to provide support whenever you make any customizations or changes to the standard ERP package provided by
  them. With tie upss with various well known service providers
  the company that you deal with will be able to provide you with aany service for our business even if it an online business.
  So, you don’t need to wait for your ERP vendor to come annd fix the
  issue.

  Polubienie

 17. Niestety tą wymówką są pieniądze. Jestem jeszcze młody i spontaniczny. Mam grupy przyjaciół z którymi nagle wpadamy na pomysł wyjazdu gdzieś wsiadamy w auto i jedziemy tylko nie zawsze jest kasa na czasu choć trochę się znajdzie choć na krótki wypad.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.