Tak książka zabrała mi półtora roku życia, czyli co by nie mówić kawał czasu (robię to zdecydowanie za wolno, wiem, coś z tym muszę zrobić, wiem).

Ostatnio ktoś zadał mi na Fejsie pytanie: jak napisać bestseller? Odpowiedziałem szczerze, że nie wiem. Nigdy nie kalkulowałem, że to się opłaci a tamto nie.

Przy pierwszej książce pisałem, bo dobrze się przy tym bawiłem i fajnie się do tego piło. A poza tym i kobiety były jakoś bardziej wyrozumiałe jak słyszały, ze ktoś bawi się w literaturę.

Później starałem się po prostu opowiadać o tym co mi w duszy akurat grało. O tym co mnie śmieszyło i smuciło. O tym co budziło we mnie grozę. I to czego się bałem.

Piszę książki takie jakie chciałbym czytać. 

Tak jest i tym razem.

W wywiadzie dla Onetu o „Gwiazdorze” powiedziałem coś takiego:

Słuchałem, jak wygląda luksusowy seks biznes i dziwiłem się czasami mocno, słysząc nazwiska kobiet, które tam pracowały i pracują. Słuchałem, jak się ustawia związki, bo para internetowych celebrytów budzi większe zaangażowanie i lepiej się sprzedaje. Słuchałem, jak agenci ratują swoich klientów, słuchałem, dlaczego celebryci nie chcą się przyznawać do swojej orientacji seksualnej. Słuchałem tego wszystkiego nie po to jednak, aby napisać coś, co się wydarzyło, ale po to, aby historie, które opisuję, były prawdopodobne„.  

Mam nadzieję, że moje najnowsze „dziecko” wam się spodoba. Oto fragment książki. 

– Metka z ceną mi nie wystaje?

Marcelina odwraca się bokiem, co nie jest łatwe w pasach, aby pokazać mi swoją szyję.

– No co się tak gapisz? Ta kiecka kosztuje dwanaście tysięcy. Nie kupię jej na jedno wyjście. A z metkami będę ją mogła oddać.

– Jest okej – mówię uspokajająco.

Taksówkarz zatrzymuje się z fasonem tuż przed czerwonym dywanem. Widocznie musiał to robić wcześniej. Wychodzi z auta i otwiera drzwi mojej towarzyszce, zginając się przy tym wpół. Tylko liberii mu brakuje.

Marcelina odwraca do mnie głowę.

– Widzisz, Benek, z tym bankietem będzie trochę inaczej, niż się przyzwyczaiłeś – mówi nagle bardzo poważnie.

I zanim zdążę o cokolwiek zapytać, ostrożnie wystawia na dywan nogi w szpilkach, na których można się nabawić lęku wysokości. Idę za nią. Wyjmuję z jej ręki ciemnoczerwony płaszcz z dwoma rzędami guzików i kładę jej na ramionach. Okrywa ją połowicznie, przynajmniej przez moment będzie jej trochę mniej zimno. Patrzy na mnie zdziwiona, a chwilę później uśmiecha się w podziękowaniu, a ja widzę kątem oka, jak biegnie do nas kilkunastu mężczyzn z długonosymi aparatami w dłoniach. Tłum obiektywów. Marcelina staje, chwyta mnie za rękę i rozpromienia się w ułamku sekundy. Wysuwa nogę do przodu, prostuje się, jej sylwetka nabiera dziwnej gracji.

Flesze strzelają jak seria z karabinów maszynowych. Pach, pach, pach. PACH!!! Na kilka sekund tracę wzrok, przed oczami latają mi żółte i zielone plamy. Kiedy dochodzę w końcu do siebie, kątem oka widzę, jak niewzruszona Marcelina macha pogodnie ręką i uśmiecha się przy tym promiennie.

– Marcela do mnie, do mnie! – wrzeszczy jakiś łysy koleżka w jasnej marynarce, muszce i brązowych, niezwykle eleganckich butach.

– Na lewo, Marcela, spójrz na lewo, skrajnie w lewo Marceeeeeeellllaa! – To już jakiś młody blondyn w zielonej, pikowanej kurtce i sportowych butach. Ma spojrzenie myśliwego, który właśnie przez lunetę dojrzał lochę i odyńca, których zaraz odstrzeli.

Znowu ktoś puszcza serię fleszy, wywołując kolejne eksplozje światła.

– Chodź – mówi Marcelina. Czuję w dłoni jej długie palce.

Ruszam rączo. Ku memu zdumieniu fotografowie, zwani w gwarze medialnej paparatami bądź kotleciarzami, cofają się trochę i rozstępują. Poza jednym. Łysy zastępuje nam drogę i naciska jeszcze raz na migawkę. Serią. Do drzwi doprowadza mnie tylko węch.

Sobota, 25 stycznia

Warszawa Ochota, godzina 19.20

Mrugam, usiłując powstrzymać lecące z oczu łzy. Rozglądam się. Przy samym wejściu czarna ścianka z logo sponsorów. Polacy są ciągle biedni, więc usiłują żyć jak bogaci. Dookoła planetarium. Ale raczej gwiazdeczki niż gwiazdy. Imprezy w Warszawie, jak mi kiedyś tłumaczył Rygiel, dzielą się na trzy kategorie. Pierwsza to elitarne, czyli w łazience możesz podzielić się wątpliwościami co do świeżości serwowanego łososia z sikającym obok do pisuaru Robertem Lewandowskim czy Jakubem Wojewódzkim. A jak jesteś kobietą, to z Chodakowską i Lewandowską, przy czym kobiety pisuarów, przynajmniej na razie, w łazience nie mają.

Kategoria trzecia to warszawska hołota, czyli pośledni instagramowi celebryci, drugo- i trzeciorzędni dziennikarze, którzy chcą się najeść za darmo, cała gama ekskobiet i mężczyzn, znanych z tego, że kiedyś byli w związku z kimś sławnym, no i pisarze.

Nasze przyjęcie, o ile oczywiście mogłem to ocenić, należało do kategorii drugiej. Drugoligowe postaci z seriali telewizyjnych, choć nadawanych w prime time. Kilka piosenkarek z odsłoniętymi udami. Kilku chłopców w dresach z ciałami pokrytymi tatuażami i ozdobionymi łańcuchami. Dużo mężczyzn w garniturach. Prezenter telewizyjny, którego zawsze widziałem, wchodząc do Planu B. Trochę zużytych modelek, które już wypadły z obiegu. I trochę młodych – które chciałyby do niego wejść. A takie przyjęcie, jeśli pozna się odpowiedniego mężczyznę i pójdzie z nim do łóżka, to może jeszcze nie jest początek wielkiej kariery, ale z całą pewnością krok w dobrym kierunku.

Nowe gwiazdki od starych łatwo było poznać po zębach. Nowe miały je tylko wybielone. Stare już zrobione licówki.

– Spójrz – szepcze konfidencjonalnie Marcelina i pokazuje mi dość ładną, bardzo młodą dziewczynę, której ktoś najwidoczniej ukradł sukienkę, bo to, co ma na sobie, przypomina raczej krótką bluzkę, w dodatku z gigantycznym dekoltem. Dziewczyna uśmiecha się zachęcająco, ale pilnuje jej z ponurą miną sporo starszy facet, w białej koszuli, zielonej pseudowojskowej kurtce i z dredami. Wygląda, jakby przyszedł z córką, ewentualnie sporo młodszą siostrą. Skąd ja ją znam?

– W tej kiecce szyjkę macicy jej widać. Cytologię na oko można zrobić – mówi półgłosem Marcelina.

– A tej co się stało? – Wskazuję kobietę w glanach i firance na gołych piersiach.

– Wilki ją napadły, biedaczkę, i podarły jej wszystkie ciuchy. Dobrze, że uszła z życiem. Chcesz iść na ściankę? – proponuje.

– Zaraz po tym, jak sobie odgryzę dłoń – mówię.

Moja deklaracja zostaje doceniona kolejnym błyskiem zębów.

Pośrodku ustawiono wybieg dla modelek, bo imprezie towarzyszy pokaz mody. Na wybiegu chodzą przegłodzone kobiety przebrane za lody. Imprezę prowadzi znany prezenter telewizyjnej Dwójki o starannie przylizanych czarnych włosach. Używa wyuczonych, silikonowych dowcipów, publiczność śmieje się z grzeczności (mniejszość) bądź ignoruje go całkowicie. Zgarniam od kelnera dwa kieliszki musującego wina, podaję jeden Marcelinie i ruszamy w tłum. Ludzie rozmawiają tu ze sobą trochę inaczej. Coś jakby Twitter na żywo. I jakby każdy był ograniczony do dwustu osiemdziesięciu znaków. Po rozmowie obowiązkowe błyśnięcie licówkami i przejście do kolejnej osoby. Cztery kroki w tył, cztery w przód, obrót.

I zmiana partnera. Pozornie nikt na nikogo nie patrzy. Pozornie, bo co jakiś czas czuję, jak przesuwają się po nas spojrzenia.

W tym momencie przechodząca obok lekko pucułowata w biodrach brunetka piszczy, po czym wrzeszczy radośnie:

– Marcela, ty stara lafiryndo! Jak się cieszę, że cię widzę!!

– Cześć, Edyta – mówi Marcelina z jakąś dziwną rezygnacją w głosie.

Chyba kiedyś, przelatując po kanałach późną nocą, widziałem Edytę w jakimś talent show. Nie pamiętam teraz tylko, czy śpiewała, tańczyła, czy może gotowała. Sukienka ma odkryte ramiona i gigantyczny dekolt w kształcie litery V. Piersi przykrywają tu jedynie dwa czarne skrawki materiału uformowane w trójkąty. Można z dużą dozą pewności stwierdzić, że nikt nie trudził się tu takim drobiazgiem jak wkładanie stanika. Pod dwoma skrawkami materiału znajduje się coś w rodzaju szerokiego skórzanego pasa nabijanego ćwiekami, a pod tym wszystkim mikroskopijna część trzecia, czyli wątły kawałek srebrnego materiału, sięgający może do połowy biodra. Jednak śpiewa – uznaję. Jej usta są pomalowane na kolor mający coś wspólnego z wyblakłymi malinami. W podobnym kolorze są długie kolczyki z frędzelkami. Kiedyś moja matka miała podobne zakończenia na fikuśnych zasłonkach.

– Masz cudowną kieckę, Edzia. Bardzo seksowna. – Marcelina uśmiecha się niczym rekin węszący krew.

– Fajna, prawda? – Edzia wyraźnie się cieszy. – Fotoreporterzy nie chcieli mnie puścić ze ścianki. Cały czas krzyczeli: „Jeszcze, jeszcze, JESZCZE!”.

Jej spojrzenie ląduje na mnie. Ma zielone, mocno pomalowane oczy.

– No, Marcela? Kto to jest? Nie przedstawisz mnie?

Edyta trąca mnie zaczepnie biodrem.

– To jest Bernard – mówi sztywno Marcelina. – Bernard jest scenarzystą.

Edyta uśmiecha się do mnie jeszcze raz i jest to całkiem ładny uśmiech pewnej siebie kobiety, która bierze sobie zawsze dowolnego mężczyznę i jest do tego przyzwyczajona.

– Lubię takich dużych – wyznaje. – Jesteś bardzo męski. I masz fajny garnitur. Jesteś singlem?

Nachyla się do mnie tak, żebym mógł dokładnie zbadać wzrokiem rów mariański pomiędzy jej piersiami. Udaję, że patrzę prosto w jej oczy.

– Oczywiście, kto by ze mną wytrzymał? – odpowiadam. – Mam okropną opinię i z trudem na nią zapracowałem.

….

Do kupienia tu: https://www.empik.com/gwiazdor-piotr-c,p1244548376,ksiazka-p

104994803_3008650752566786_6037736085538265879_o

21 uwag do wpisu “Moja nowa książka GWIAZDOR. „Przyjaźń kontra sława, miłość kontra koks”

 1. Pierwsza książka była mega, po prostu świetna, świeża, z humorem. Czytało się jedynym tchem. Potem ciut mniej interesująco. Ale sentyment do autora duzy, więc przeczytane. Ostatnio tylko niestety kupione, lezy i czeka w kolejce pewnie się nie doczeka.
  Ale to, no cóż w ogóle nie interesuje mnie ten światek ani historie z nim związane. Taka bieda ludzka, tylko ludzi co przypadkiem tam trafili szkoda.

  Polubienie

 2. Przeczytana jednym tchem! Daje mocne 3/5. Może ze względu na to że nigdy nie fascynował mnie świat celebrytów, nigdy nie marzyłam o ich życiu, bo jestem świadoma że poza tymi zdjęciami na instagramie płacą wielką cenę żeby być gdzie są. Nie mój świat. Ale dobra książka dla dziewczyn które dążą do tego by obracać się w tym świecie. 🙂

  Polubienie

 3. Jestem pod dużym wrażeniem, zdecydowanie najlepsza ze wszystkich książek. Fantastyczny bohater rodem z kryminału noir, świetna mieszanka dowcipu, brutalności, wzruszenia, uwielbiam zakończenie. I Benka – od paru dni żyję nadzieją, że on jeszcze wróci…

  Polubienie

 4. Dobra, tylko dobra. Poprzednie niestety biją ją na łeb. Myślę Piotrze ,że bardziej zadowoliłbyś nas wszystkich gdybyś stworzył np. kolejną część ,,To o nas”…..lub „Brud 2”,ale to tylko moje skromne zdanie. To Ty decydujesz co jest dla Ciebie najlepsze….. Jestem z Tobą od czasów publikacji fragmentów ,,Pokolenia,, w jednej z gazet ( czyli sporo). Literacko jest do przodu, tylko świeżości trochę brak.

  Polubienie

 5. Troche instagrama Tede, troche obserwacji a’la Vega, sporo seriali, ale czytalo sie nadspodziewanie dobrze, zwlaszcza w kontekscie fragmentu powyżej.

  No i ktoras to ksiazka z kolei a pisarz przedstawiany ciagle jako autor Pokolenia Ikea 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.